Sport

Jeśli komuś z was, drodzy kandydaci, wydaje się, że fizyk to przygarbiony okularnik, który wychodzi z laboratorium tylko na obiad, a i to nie zawsze, to czas się z takim stereotypem pożegnać. Jesteśmy aktywni nie tylko naukowo, ale również sportowo i mamy nadzieję, że przynajmniej część z was do nas dołączy.

Na początek parę słów o tym, jak wygląda sprawa W-F na studiach.

Przez pierwsze dwa lata każdy student musi uczęszczać na zajęcia W-F. Do wyboru jest mnóstwo dyscyplin (odsyłam do SWFiS ). Jest kilka sportów, które można uprawiać za darmo, takich jak siatkówka czy pływanie. Zaliczyć W-F można też w trochę mniej konwencjonalny sposób, na przykład wyjazdem czy płatnymi zajęciami, choć nie zawsze i nie wszędzie jest taka możliwość. Oto kilka ciekawych propozycji na aktywne spędzenie wolnego czasu.

Żagle:
ZagleNa Politechnice funkcjonuje Studenckie Koło Żeglarskie (SKŻ). Funkcjonuje w zasadzie jak normalny klub żeglarski, trzeba płacić składki, wyrobić godziny bosmańskie itd. Organizują oni obozy żeglarskie, w tym obóz roku „0”, natomiast W-F chyba się zaliczyć w ten sposób nie da.

Na naszym wydziale (pod przywództwem dr Grabskiego) rokrocznie organizowany jest wyjazd o nazwie „Fizyka pod Żaglami” (FPŻ). Jest to kilkunastodniowy, pełnomorski rejs, co roku inną trasą (w tym roku Coruna – Dublin). Warto się zainteresować, bo jest mocno dofinansowany. Takie okazje nie zdarzają się na co dzień. 

 

Kajaki:

Zagle

Dla zapalonych kajakarzy też znajdzie się sposób na rozwój pasji. Taką możliwość oferuje Stowarzyszenie  Kajakowe „Ważka”. Nie jest to co prawda stowarzyszenie studenckie, niemniej członkami są w większości studenci PW, w tym również z naszego wydziału. Spływami można zaliczyć zajęcia W-F, choć oczywiście aktywność kajakarzy nie ogranicza się tylko do tego – spływów jest wiele, o różnych porach roku. No i warto dodać, że Ważka organizuje do spółki z Wydziałem Fizyki UW Ogólnopolski Spływ Fizyków.

Ważka

Spływ Fizyków


Łyżwy:

Lyzwy

 

W sezonie zimowym Politechnika organizuje darmowe ślizgawki na Torwarze. Odbywają się one dwa razy w tygodniu około północy. Oczywiście można tam też jeździć „normalnie”, ale za to nie za darmo. W poszukiwaniu alternatywy dla zatłoczonego Torwaru warto wypróbować Figlowisko przy stacji metra Imielin oraz Tor Stegny.

 

 

Courtesy of emdot

Wspinaczka:

wspin

Courtesy of FtCarsonPAO

 

W Warszawie jest wiele miejsc, w których można uprawiać ten piękny sport. Przede wszystkim trzeba wymienić halę sportową na Nowowiejskiej 37B - tam odbywają się zajęcia zaliczające WF. Jest tam dużo dróg na różnych poziomach trudności i mała boulder'ownia na dole. Bardzo dużym obiektem jest ścianka w OSiR Wola, niestety jest równie duża co popularna, a na dodatek kosztuje dwa razy więcej niż ta na Nowowiejskiej. Poza sztucznymi ściankami można wspinać się na bunkrach w Janówku pod Warszawą oraz... na zboczach Trasy Łazienkowskiej :)Narty & Snowboard:

Narty

 

Jeśli chodzi o wyjazdy narciarskie, to na naszym wydziale niestety nie są organizowane. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się z innym wydziałem lub poszaleć ogólnopolitechnicznie - portal zimastudenta.pl oferuje mnóstwo wyjazdów dla studentów. Można tez spróbować wybrać się np. z WUMem - w jakiś sposób te dwie uczelnie nieźle się uzupełniają ;)Różności:

Gdyby ktoś miał ochotę wybrać się na kręgle, można wybrać się na przykład do HulaKula (warto zrobić wcześniej rezerwację).

Nasz WRS organizuje zerówkę i majówkę, z reguły w góry. Na zerówkę można jechać niezależnie od roku studiów, ale, jak sama nazwa wskazuje, jest skierowana do dopiero-co-przyjętych. Naprawdę warto poznać się wcześniej [łatwiej znaleźć kogoś od kogo można brać notatki ;) ]. Wyjazdy te są bardziej rekreacyjne niż sportowe, jednak zawsze jest podział na grupę łatwiejszą i grupę „śmierci”, więc raczej nikt nie będzie poszkodowany. Po więcej informacji odsyłam do:

Samorząd Studentów Wydziału Fizyki PW

 

 

(c)2011 Wydział Fizyki, Politechnika Warszawska