Paweł Kuklik Paweł Kuklik

Moja ścieżka jest przykładem interdyscyplinarności fizyki nauczanej na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej. Historia zaczęła się od wykładu Podstaw Fizyki na pierwszym roku a skończyła na pracy w grupie kliniczno-badawczej zajmującej się leczeniem arytmii serca w Adelajdzie w Australii. Moja praca polega na prowadzeniu badań nad mechanizmami migotania przedsionków serca oraz przygotowywaniu metod i narzędzi programistycznych do przeprowadzania prac naukowych przez lekarzy przechodzących specjalizację w tej grupie.

Patrząc z perspektywy czasu, prawie wszystkie elementy edukacji wyróżniające Wydział Fizyki odegrały istotną rolę w mojej ścieżce:
•    solidne podstawy fizyki przygotowały mnie do konsekwentnej pracy nad zrozumieniem ogromu mechanizmów i zjawisk zachodzących w organizmie ludzkim,
•    laboratoria z języków programowania i metod eksperymentalnych nauczyły mnie praktycznie podchodzić do problemów badawczych i je sprawnie rowziązywać,
•    przyjazna, otwarta i rzeczowa atmosfera na Wydziale nauczyły mnie niezbędnych zdolności interpersonalnych pozwalających na wejście i funkcjonowanie w międzynarodowej grupie badawczej,
•    oryginalność i znaczenie pracy magisterskiej były wystarczające bym wzbudził zainteresowanie swoją wiedzą i zdolnościami i znalazł zatrudnienie.

Każdy z powyższych elementów był niezbędny w mojej ścieżce. Obserwując rynek pracy widzę, że wiele atrakcyjnych i niszowych miejsc pracy na uniwersytetach i w przemyśle wymaga właśnie takiego solidnego i interdyscyplinarnego wykształcenia jakie oferuje Wydział Fizyki.

dr Paweł Kuklik
Research Scientist