Justyna Szeszko studentka w latach 2003 - 2008

Gdy pięć lat temu przyjechałam na Drzwi Otwarte organizowane na Wydziale FizykiPW, oczarowana panującą tu atmosferą bez wahania zdecydowałam się na studiowanie na tym wydziale. Teraz, będąc absolwentką, mogę z całym przekonaniem powiedzieć, że studia te dały mi tak ważne dla młodego człowieka poczucie spełnienia i samorealizacji, przyniosły wiele satysfakcji z podejmowanych wyzwań oraz przezwyciężania własnych słabości i ograniczeń.
Przez te pięć lat przekonałam się, że uprawianie nauki na co dzień to praca wymagająca ogromnej cierpliwości i pokory, a zarazem nieustającej pasji i odwagi w wysuwaniu śmiałych hipotez. Nauczyłam się także, jak ważna jest umiejętność współpracy i konstruktywnej dyskusji. Ponadto zobaczyłam, że bycie fizykiem to nie tyle konkretny zawód, co wszechstronne, solidne wykształcenie, umiejętność analitycznego myślenia i kreatywnego rozwiązywania problemów. To cechy bardzo cenione przez każdego pracodawcę, niezależnie od profesji. Ponadto w czasie wielu spotkań ze studentami fizyki innych europejskich uczelni przekonałam się, że studia na Wydziale Fizyki PW wyróżniają się wyjątkowo bogatym, trafnie dobranym programem nauczania, zapoznają z najnowocześniejszymi technologiami, a przede wszystkim dają gruntowne zrozumienie podstawowych problemów fizyki. Co ważne, umożliwiają również rozwijanie zainteresowań zarówno zaciętym teoretykom, jak i zapalonym eksperymentatorom, przy czym zdobywana wiedza jest zawsze nastawiona na konkretne zastosowania.
Przede wszystkim jednak wydział ten tworzą ludzie – oddani swojej pracy naukowcy i charyzmatyczni wykładowcy, a także wyjątkowi studenci – ludzie z pasją. Dzielenie z nimi tej pasji było dla mnie niezapomnianą przygodą.

Justyna Szeszko

doktorantka w Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL),